Превенция
Превенция
Превенция на употребата на наркотични вещества e активен процес за повишаване на информираността, за създаване на условия и подпомагане на изграждането на индивидуални и групови познания и умения, които утвърждават здравословен начин на живот. Тя помага на младите хора да приспособят своето поведение, нагласи и възможности спрямо въздействията на динамичната среда.
Общото мнение за това какво е превенцията на употребата на наркотици, особено сред непрофесионалните среди е, че тя се състои единствено в информиране. Но не само предотвратяването на употребата на наркотични вещества е характерно за превенцията, а също така важно е да се забави започването на тази употреба или да се предотврати преминаването ѝ в проблемна употреба.
В зависимост от подходите, които се използват при превенцията тя може да се класифицира като:
Универсална превенция – насочена към общото население или към големи групи от него. Всички членове споделят един и същ, общ риск от употребата на наркотици. Целта на универсалната превенция е да предотврати или да забави започването на употребата на веществата, като осигури необходимите умения и информация. Програмите при този вид превенция се прилагат без предварителен скрининг за риск от употреба.
Селективна превенция – насочена към специфични рискови групи от населението, при които има по- висока степен на уязвимост и рискът по отношение на употребата на наркотици в близко бъдеще или през живота е значително по-висок (маргинализирани групи, младежи от бедни райони/квартали, малолетни закононарушители, отпаднали от училище).
Индикативна превенция – насочена към лица, за които има сведения , че е започнала употреба. Тук целта не е да се предотврати започването на употребата на наркотици (което е цел на предишните два вида превенция), а да се прекрати практиката на употреба, вклю- чително и развитието на зависимост, да се намали честотата на употреба или да се предотврати преминаването към по- вредни форми, напр. инжектиране.