МУЗИКАТА С ПРЕПРАТКИ КЪМ АЛКОХОЛ МОЖЕ ДА ПОВЛИЯЕ ВЪРХУ КОНСУМАЦИЯТА НА СЛУШАТЕЛИТЕ

МУЗИКАТА С ПРЕПРАТКИ КЪМ АЛКОХОЛ МОЖЕ ДА ПОВЛИЯЕ ВЪРХУ КОНСУМАЦИЯТА НА СЛУШАТЕЛИТЕ
20.02.2024 Коментарите са изключени за МУЗИКАТА С ПРЕПРАТКИ КЪМ АЛКОХОЛ МОЖЕ ДА ПОВЛИЯЕ ВЪРХУ КОНСУМАЦИЯТА НА СЛУШАТЕЛИТЕ Uncategorized Валентина Грудева

Най-малко една от всеки четири съвременни песни споменава алкохол, според анализ на множество проучвания, които намекват за ефектите от музиката върху пиенето на слушателите. Музиката е почти навсякъде в съвременния живот, благодарение отчасти на смартфоните и стрийминг услугите. Проучване от 2022 г. установи, че слушаме средно 961 часа музика на година, или два часа и 38 минути на ден. Музиката има мощно социално и емоционално влияние и може да оформи нагласи и поведение. Това може да важи особено за младите хора, чиято ангажираност с музиката е сравнително висока. Проучване установи, че препратките към алкохол са често срещани в текстове и видеоклипове и са се увеличили през последните десетилетия. Въпреки че поведението при пиене се свързва със съдържание, свързано с алкохол в различни медии, малко внимание се обръща на музиката в това отношение.

Разбирането на връзката може да информира за политики и интервенции, които намаляват вредите, свързани с алкохола. За анализа в списание Alcohol: Clinical & Experimental Research изследователи в Австралия са прегледали проучвания, оценяващи разпространението на препратки към алкохол в музиката и проучващи възможните връзки с поведението при пиене. Изследователите са провели търсене в литературни бази данни за проучвания, измерващи разпространението на съдържание, свързано с алкохола, в текстовете на песните и музикалните видеоклипове: напитки, марки, поведение, контексти и променени състояния. От 23 документа, включени в новия анализ, осем се фокусират върху музикални видеоклипове, от които пет измерват и лирично съдържание. Три статии разглеждат връзката между препратките към алкохол в музиката и поведението, свързано с пиенето. Изследователите са използвали статистически анализ, за да изследват разпространението на препратките към алкохол в музиката, няколко допринасящи фактора и всяка връзка между излагането на музика и поведението при пиене.

23-те проучвания включват 12 224 песни, от които 24% съдържат поне една препратка към алкохол в текста или видеоклипа. Петте проучвания, които анализират както текстове, така и визуализации, съобщават, че 29% от песните съдържат препратки към алкохол. Разпространението остава високо, когато се разглеждат само текстове (в 17 проучвания, включващи 10 511 песни, 22%) и само визуални елементи (в пет проучвания, представящи 1 965 видеоклипа, 25%). Разпространението варира значително между проучванията. Анализът включва няколко модериращи фактора, включително източника на музиката, жанра, периода на изследване и размера на извадката. Например музиката, взета от популярни рап класации, съдържа повече препратки към алкохол, отколкото песните, взети от Billboard, музикални телевизионни канали и YouTube. Рап музиката има по-голямо разпространение на алкохолни препратки отколкото рок музиката, а поп и кънтри музиката а по средата.

Разпространението на препратките към алкохол изглежда стабилно от 1990-те до 2010-те години и впоследствие се увеличава. Всяка от трите статии за връзката между препратките към алкохол и консумацията съобщава, че излагането на музика влияе върху пиенето – например проучване от 2011 г. в барове показва, че плейлистите с препратки към алкохол са свързани с по-високи разходи на клиенти за алкохолни напитки, отколкото плейлистите, включващи едни и същи изпълнители, които не пеят за алкохол. Констатациите от прегледа подчертават музиката като видна за излагане на алкохол, което потенциално засяга възприятията, нагласите и поведението на слушателите и повишава риска от вреда, свързана с алкохола. Анализът е ограничен от непоследователна методология на изследването. Необходими са повече изследвания, използващи стандартизирани измервания на музикално съдържание, за да се изясни съществуването и мащаба на поведенческите ефекти и да се идентифицират съответните механизми.

Източник: Medical Xpress