Д-р Ирина Яценко: Мит е, че райският газ не води до пристрастяване

Д-р Ирина Яценко: Мит е, че райският газ не води до пристрастяване
23.07.2024 No Comments Валентина Грудева

Употребата на райския газ сред тийнейджърите продължава да е опасна мода. Той е изключително достъпен и с него често се злоупотребява.

Предлага се в много магазини, клубове и заведения под формата на капсули, флакони и бутилки. Може да се вдишва директно, но най-често с него се пълнят балони, от които след това се приема. Ефектите на райския газ включват еуфория, замайване, звукови и визуални халюцинации, както и намалена чувствителност към болка, дезориентация и объркване, неконтролируем смях, но също така и изтръпване и отпускане на мускулите, влошена координация и липса на баланс, параноя. До колко всъщност е опасен за здравето разказва в интервю за Novini.bg доктор Ирина Яценко, анестезиолог в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия в УМБАЛ “ Св.Екатерина”.

Доктор Яценко, анестезиолозите са дефицитни специалисти в България.  Кажете ни повече за спецификата на работата на анестезиолога?

Работата на анестезиолога оставя невидима за разлика от оперативната дейност.  Анестезиологът е човекът зад паравана, медикът в сянка  и затова малко се знае колко важна е нашата работа всъщност. Работата ни изисква редица умения като висока концентрация, проверка и непрестанно контрол на анестезиологичния апарат, мониторите, ларингоскопите, медикаментите и консумативите. Анестезиологът държи под контрол дишането и сърдечната дейност, осигуряване на необходимото ниво на обезболяване, релаксация на мускулатурата и готовност да се реагира адекватно на всяко настъпило отклонение в жизнените показатели.  И пак ние анестезиолозите отговаряме за събуждането на пациента, когато се връща възможността да диша сам, да е със стабилни сърдечносъдови параметри и в съзнание.

Какви са предизвикателствата пред анестезиолозите?

Бих казала, че едно от големите предизвикателства са алергиите. Все по-често се срещат пациентите с анамнеза за алергични прояви. При планова операция пациентът се тества за алергия към най-често употребяваните анестетици и при положителен резултат към някой от тях, той се изключва от употреба в анестезията. Задължително се прави се консултация с алерголог и се назначава няколкодневна подготовка с противоалергични медикаменти. Преди анестезията също се прави премедикация. При спешна операция липсва време за тестуване и отчитане на резултата.Тогава се прилага венозно противоалергична премедикация. Ако се появи алергична реакция, когато няма данни за предишни алергии, се реагира веднага с целия набор противоалергични средства, включително кортикостероиди до овладяване на състоянието. При необходимост се провежда по-дълга терапия в отделение по интензивно лечение. Ние анестезиолозите сме подготвени да реагираме при всякакви ситуации.

Един от най-големите страхове на пациентите е, че няма да се събудят след упойка. До колко са основателни тези страхове?

Рисковете от страна на самата анестезия са сведени до минимум, имайки предвид  съвременните възможности за анестезия с комбинация от широк набор медикаменти и добра техническа обезпеченост с модерна апаратура. Важна роля в този процес играе и адекватната предоперативна подготовка. Тя включва голям набор от изследвания и консултации, част от които е преданестезиологичната консултация, която е задължителна.

Какво включва тя?

Прави се преглед на пациента. Попълва се въпросник за придружаващи заболявания, прием на медикаменти, наличие на алергии, предишни операции и анестезии, имало ли е усложнения при тях. Вземат се предвид всички направени изследвания и при необходимост се назначават допълнителни, както и се провеждат консултации с други специалисти – кардиолог, ендокринолог, алерголог и др. Това е нужно, за да бъде подготвен пациента по начин, по който анестезията и операцията ще преминат гладко и без усложнения. Ролята на анестезиолога е да обясни целия предоперативен процес и да успокои пациента и да е убеден в добрия изход от операцията и анестезията.

Употребата на райски газ за развлечение или пък за успокоение стана сякаш мода през последните години. Какво представлява райският газ?

Райският газ е най-старата упойка, която предизвиква промяна в съзнанието и в реакциите. Когато се  използване като анестетик, в комбинация с няколко препарата в рамките на обща анестезия, се постига желания ефект – отнемане на съзнанието и обезболяване на пациента. Газът представлява безцветно вещество без мирис. При вдишване в зависимост от количеството предизвиква  промяна в съзнанието и реакциите,   включително повлиява всички органи и системи. Това води до усещане за спокойствие, еуфория. Той е по-рядко използван в операционните зали, заради някои странични ефекти и появата на множество усъвършенствани анестетици. Все още се употребява от стоматолозите, при обезболяване на раждането, както и в промишлеността.

Как той влияние на човешкия организъм? Какви са основните опасности от вдишването на райски газ?

Както споменах води до еуфория, спокойстие. Той влияе най-вече в когнитивната сфера и върху поведенческите реакции. Те варират според обема, честотата на използване и комбинацията с други психотропни вещества като наркотици или алкохол. Най-общо след употреба може да почувствате щастие, желание да се смеете, лека еуфория, спокойствие. Могат да се появят халюцинации и чувството за изтръпване на крайниците. Сред подрастващите са модни т.нар. патрончета, с които се пълнят балони. Ефектите от вдишването започнат в рамките на 5 до 10 секунди и продължават от 20 до 40 секунди. Ефектът е сравнително краткотраен в сравнение с другите наркотици. Дишането на райски газ е равносилно на употребата на наркотици, но както обвсних с много каттък ефект.Основната опасност е, че той създава нереална представа за действителността. Рискът е в изпълнението на рутинни действия като слизане по стълби, пресичане на улици, шофиране и движение из града. Хората под въздействие на райски газ може да са доста опасни за себе си и за околните, тъй като има опасност от халюцинации. Има случаи на хора, които са дишали райски газ и в последствие изпадат в психоза, че някой или нещо ги принуждава да се самоубият. Има данни за силен световъртеж, гадене и повръщане. Може да се стигне и до обезводняване.Понякога употребилите райски газ имат висока температура и треска. Стига се до недостиг на витамин В 12, а това води до хематологични и неврологични заболявания.Описани са  случаи на мегалобластна анемия и неврологични увреждания. Райският газ влияе върху имунната система, тъй като намалява белите кръвни клетки, които са свързани с имунитета. В прекомерно висока концентрация той измества кислорода от местата на свързване в хемоглобина, което води до остър недостиг на кислород към органите. Точно тук се крие и големият риск при злоупотребата с райски газ. Ако се комбинира с канабис и алкохол, може да предизвика  много по-тежки ефекти като халюцинации, автоагресия и опити за самоубийство.  Мит е, че райският газ не води до пристрастяване. Проучвания показват, че той води до жажда за още и още от спокойствието к еуфорията, уврежда тялото и може да се каже, че  отваря широко вратите към още по-тежките наркотици. Категорично мога да каже, че нерегламентираната му употреба е опасна.

https://novini.bg/

Leave a reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *