Пазар на лекарства в ЕС: Нови психоактивни вещества — Въведение

Пазар на лекарства в ЕС: Нови психоактивни вещества — Въведение
30.07.2024 No Comments Валентина Грудева
Терминът „нови психоактивни вещества“ (NPS) обхваща широк набор от вещества, които не се контролират от конвенциите на ООН за наркотиците, въпреки че някои може да са обект на национален контрол и регулаторни мерки (1). Те включват стимуланти, канабиноиди, опиоиди, бензодиазепини, дисоциативи и халюциногени. Много от тях са предназначени да имитират ефектите на контролирани лекарства и се търгуват като „законни“ техни заместители. Те могат да представляват подобни здравни и социални рискове като тези лекарства под международен контрол. Освен нови психоактивни вещества, този модул включва вещества, които наскоро са били контролирани в международен план, например синтетични катинони (като 4-MMC и 4-CMC), синтетични канабиноиди (като 4F-MDMB-BINACA), бензодиазепини (като като етизолам) и опиоиди (като карфентанил и изотонитазен). От 2008 г. пазарът на NPS се диверсифицира, нарасна значително и се разпространи в световен мащаб. Новите психоактивни вещества вече са признати за глобален политически проблем и заплаха за общественото здраве.

До края на 2023 г. около 1200 нови психоактивни вещества бяха идентифицирани на световните пазари на наркотици през последните 15 години (UNODC, 2023 г.). Този растеж се движи от глобализацията и интернет и се подхранва от използването на вратички в националните закони за наркотиците и регулаторни подходи. Това позволи новите психоактивни вещества и техните прекурсори да се произвеждат в индустриален мащаб, главно в Китай и Индия, и да се продават, транспортират и доставят относително свободно. Пазарът е силно динамичен и устойчив и се характеризира с висок оборот на евтини, достъпни и заменими вещества. Новите психоактивни вещества също се интегрират все повече в контролирания пазар на наркотици. Рисковете за общественото здраве също нараснаха през това време, като заплахите се увеличиха от непрекъснатия поток от нови, мощни вещества и продукти, незаконното производство, по-лесните начини за закупуване и използване на новите психоактивни вещества и нови, по-широки групи потребители. Рисковете произтичат и от нерегулираните глобализирани вериги за доставка, където новите психоактивни вещества могат да бъдат продадени погрешно, фалшифицирани или замърсени с набор от потенциално опасни и понякога силно токсични вещества.

Въпреки че новите психоактивни вещества се продават като лекарства сами по себе си, те се използват и за производството на редица продукти, продавани под прикритието на „легални наркотици“, „химикали за научни изследвания“ и „хранителни добавки“. В други случаи те се продават погрешно като или се използват за фалшификация на контролирани лекарства без знанието на потребителите. Това включва използването им за производство на фалшиви лекарства. Допълнителен елемент на пазара е продажбата и употребата на психоактивни лекарства, които не са под международен контрол. Новите психоактивни вещества се продават открито във физическите магазини и в мрежата, но също и в тъмната мрежа и на съществуващите пазари на наркотици на улично ниво. Новите психоактивни вещества влияят по различни начини на региони, страни и населени места. Специфичните видове нови психоактивни вещества, които се появяват, и заплахите, които представляват, се формират от глобалните вериги на доставки и местните ситуации с наркотиците, като и двете се променят с времето. В някои случаи нови психоактивни вещества се срещат само спорадично; в други те могат да станат по-разпространени, но временни; докато в някои случаи те могат да станат по-разпространени, постоянни и проблематични. Между 2020 г. и 2022 г. в Европа бяха конфискувани рекордни количества нови психоактивни вещества. Големите конфискации на няколко вещества, по-специално катинонови стимуланти и кетамин, представляват по-голямата част от конфискуваното количество. В същото време има признаци, че броят на навлизащите на пазара нови психоактивни вещества, които досега не са докладвани, може да се забавя. Докато средно 50 нови психоактивни вещества бяха докладвани за първи път всяка година между 2016 и 2022 г., това спадна с почти 50 % през 2023 г., до 26. Подобна низходяща тенденция беше отчетена на световно ниво през 2022 г. Причината за този очевиден спад и значението му за пазара е неясно и вероятно сложно. Тъй като новите психоактивни вещества не се наблюдават систематично в много части на света, обикновено има ограничена информация за производството, трафика и предлагането, пазарите на дребно, употребата и вредите. В Европейския съюз законодателството, предназначено за бързо откриване и реагиране на здравните и социалните рискове от новите психоактивни вещества, позволява по-систематичен мониторинг от страна на държавите-членки и системата на ЕС за ранно предупреждение за нови психоактивни вещества. Въпреки това наличната информация за новите психоактивни вещества е ограничена в сравнение с наличната за установените контролирани наркотици.

European Union Drugs Agency (EUDA)

Leave a reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *