Употребата на канабис води до трайни когнитивни увреждания
Употребата на канабис води до трайни когнитивни увреждания
Систематичен преглед, публикуван преди дни в научното списание Addiction, установи, че употребата на канабис води до остри когнитивни нарушения, които могат да продължат дълго след периода на интоксикация.
Този извод е направен въз основа на обединени констатации на 10 задълбочени анализа на учени от различни точки на планетата, които са анкетирали и наблюдавали над 43 000 пушачи на марихуана.
Проучването показало, че интоксикацията с канабис води до малки до умерени когнитивни нарушения в области като вземане на решения, потискане на неподходящи отговори, учене чрез четене и слушане, способност за запомняне на чутото и прочетеното и други.
„Нашето проучване ни позволи да изведем няколко области на познанието, нарушено от употребата на канабис, включително проблеми с концентрацията и трудности при запомнянето и ученето, което може да има значително влияние върху ежедневния живот на потребителите на марихуана“, каза съавторът на изследването д-р Александър Дюмаис, професор по психиатрия в Université de Montréal.
Вредните ефекти от употребата на канабис започват, докато се консумира продуктът и продължават дълго след този период, категорични са учените.
„Употребата на канабис сред младежта може следователно да доведе до намаляване на образователните постижения, а при възрастните – до лошо представяне на работа и опасно шофиране. Тези последици може да са по-лоши при редовни и тежки потребители“ – уточнява Дюмаис.
Канабисът е третото най-консумирано психоактивно вещество в света (след алкохола и никотина) и най-високият процент на употреба на канабис е сред юношите, както и по-младите възрастни.
Последните глобални промени в легализирането на канабиса предполагат, че обществените възприятия за неговата безопасност и приемливост се увеличават. Ето защо е важно да се разберат когнитивните рискове, свързани с употребата на канабис, особено за младите хора, чийто мозък претърпява значителни промени в развитието си.
Източник Списание Осем